Každá změna je dobrá, i když je blbá

29.04.2021

Pohání mě téma Změna a tak jsem si udělala malý průzkum. Evidentně jsme teď neklidní všichni a polovina z nás o tom píše články. 

Dokonce i hvězdy hlásají změnu: "Ačkoliv Býk změnu nerad, ve chvíli, kdy se mění celý svět pod rukama prakticky nepřetržitě, stává se změna spolehlivou konstantou, což je pro Býka (a všechna fixní znamení) daleko přijatelnější pohled na věc.", dočtete se na blogu astropsychologie.cz. 

Změna se stává spolehlivou konstantou. Úsměvný protimluv, ale v této době naprosto sedí. Mění se věci kolem nás. Tak rychle, že to ani nestačíme sledovat. Mění se způsob života, práce, vzdělávání, naše očekávání. Jak se k tomu ale postavíme my sami?

Nemám moc ráda momentálně oblíbenou frázi: "když byl svět ještě v pořádku.....". Opravdu? Na nic jsme si nestěžovali, planeta byla čistá, politika průhledná a všichni jsme byli spokojení? Nevím. Přiznám se, já jsem si občas dost zanadávala. A pak se věci kolem mě začaly měnit jiným směrem, než jsem očekávala. Moje máma říká: Každá změna je dobrá, i když je blbá. 

Průzkumy říkají, že pokud člověk prochází velkou změnou, má z jedné třetiny šanci, že na té změně vyroste (z další třetiny, že se s ním nestane nic a z poslední třetiny, že bude traumatizován). Jak se dostat do první třetiny? 

Moc se mi líbil závěr článku o letošních Oscarech: "Smutné je, že si nejspíš Akademie řekne, že tohle celé byl prostě velký přešlap a z nouze ctnost v době pandemie a příští rok se zase vrátí kompletně do starých kolejí, místo toho, aby byla snaha v letošním ročníku čerpat to, co se povedlo..." 

A co my? Víme, co se nám v covidovém roce povedlo? Protože něco určitě.

První krok k tomu, abychom nehodili předchozí rok zbytečně do koše, je konkrétně si říct, co to bylo. Co se povedlo, co jsme se naučili, co pěkného jsme prožili. Tím "konkrétně" myslím, že nestačí říct si něco ve smyslu: ok, tak asi jsem si procvičila kreativitu. Je nutné si říct, jak přesně se to projevilo. Můžete začít u věcí, které se vám zdají samozřejmé. Já jsem například, když už jsem opravdu nevěděla, co s dítětem a venku bylo hnusně, vymyslela deskovou hru. Má docela úspěch, baví nás a budeme ji hrát i dál.

Druhým krokem je uvědomit si, jak lze nově nabytou zkušenost využít. Já se určitě nechci začít živit vymýšlením deskových her. Ověřila jsem si ale, že se můžu pustit do něčeho úplně nového v oblasti, o které jsem si myslela, že tam nic nového vytvořit nelze. Třeba v mojí profesi. Vidíte? Zobecňuji tady konkrétní věc, kterou jsem udělala a tím se snažím využít ji v běžném životě. Bude se mi to hodit až budu mít tvůrčí krizi, až se bude zdát, že jsem v práci s klientem vyčerpala všechny osvědčené cesty, až nebudu vědět kudy kam v novém projektu.

Třetím krokem je vymyslet si mechanismus, který mi pomůže si na výše uvedené v pravý čas vzpomenout. Může to být vaše oblíbená barva na ploše počítače, citát nalepený na dveřích záchoda (tam se často díváme:)), oblíbená vůně, cvik, který pravidelně cvičíte - vyzkoušejte, co vám bude fungovat. Moje desková hra je o rybách a je převážně modrá. Vystřihla jsem si malou modrou rybičku a nalepila si ji na pracovní notebook. Někdy si jí ani nevšimnu, ale když přemýšlím, zrak se mi automaticky stáčí na rybu, která mě povzbuzuje, abych svou kreativitu pustila naplno.

Buďme lepší než Akademie filmového umění a věd, která se možná nepoučí a bude se za rok snažit o obvyklé pozlátko na předávání Oscarů. Nevyhazujme do koše to, co jsme zažili v minulém roce ani to, co jsme o sobě zjistili. Podívejme se znovu na věci, které můžeme využít a popřemýšlejme o tom, jak a v čem konkrétně je využijeme.

Kateřina